fb.png ig.png
Home > Achievements > Academic Achievements

Academic Achievements

2021

No.
Department Competition / Award

1

English Language and
Literature Department

National Schools Literature Festival

Book Trailer - Gold
Winner of Unseen Poetry Debate 

34th YMCA PESA
Plain English Speaking Award
Upper Sec Semi Finalist (Top 14) 
2 Humanities 
Department
SURE Prove It! Contest 2021
Top 10 (Consolation prize)
Dunman High Model ASEAN Plus Summit (DHAP) 2021
 (Participation)

3

Science Department

CB Paul Quiz
6 merits, 1 Honourable mentions

Singapore Physics League
1 team Bronze, 1 team Honourable Mention
Young Technopreneur Challenge
Top 8 out of 44

2020

No.
Department Competition / Award
 1  Craft and Technology
Department
MTC Design For Good Competition
Art - 1 Commendation Award

2

English Language and
Literature Department

International Competitions and Assessments for Schools (ICAS) –  
English: 2 High Distinctions, 4 Distinctions, 15 Credits, 5 Merits

Queen’s Commonwealth Essay Writing Competition

 3    Humanities 
Department
HSI Challenge (NLB, MOE Organised) - Bronze
NUS GEOG Challenge Individual category - Silver
NUS GEOG Challenge Individual category - Silver

 4  Mathematics Department Australian Math Competition: 1 Distinction; 8 credits
Singapore Math Olympiad: 1 honourable mention
All Singapore Secondary Math Competition for Normal Course students 2020:
19th position (Lower Sec NA); 18th position (Lower Sec NT)

 ICT
Department (CPA)
 
2020 Animation & Game Making (AGM) Competition -
Animation Category (Bronze Award)

6

Science Department

9th International Biomedical Quiz organised by ACJC

  • 1 honourable mention

Unity Scientific Innovation Challenge with W/SP & ERI@N (USPE) 2020

  • Team Consolation and Best Innovative Project

SP Young Engineer (YEA) Achievement Award
Vanda International Science Competition
  • 2 Gold
  • 2 Silver
  • 6 Bronze
 7
Mother Tongue 
Department

Rakan Bahasa (National Malay Language Ambassador)Pena Emas Essay Writing Competition 2020
 3 Gold & 5 Silver Awards 
12th GoodTalk (Global Village) International Children & Youth Bilingual Speech Conference
  • 1 Silver Award
  • 1Participation

2019


No.
Department Competition / Award
 1  Craft and Technology
Department
3D-Tronics Digital Making National Infocomm Challenge (Best Controller Design) - Runner-up

3D-Tronics Digital Making National Infocomm Challenge (Best Theme / Pain Tinkerer) - 2nd Runner-up 

2

English Language and
Literature Department

National Schools Literature Festival 

  • Set Text Debate Competition - Winner
  • Drama-in-Curriculum Programme - 3rd place
 Humanities 
Department

Historical Scene Investigation Challenge 2019 - 2nd prize (Team)


National Environment Quiz 2019 - 5th prize (Team)

4

Mathematics Department

Australian Mathematics Competition - 1 Distinction / 6 Credit Award


Singapore Mathematics Olympiad - 3 Honourable Mention

 5  Mother Tongue 
Department
Chinese Language
Reading Superstar Competition - 1st and 3rd prize (Lower Sec category)

National Chinese Story-Writing Competition - 3rd prize 


Malay Language
"Saya Boleh Mengarang" Writing Competition - 1 Gold Award and 2 Bronze Awards 

6

Science Department

International Competitions and Assessment for Schools (ICAS) - (Science) 

  • 1 Distinction Award (Individual)
  • 6 Credit Award (Individual)
  • 2 Merit Award (Individual)

Australian National Chemistry Quiz 
  • 2 High Distinction Award (Individual)
  • 3 Distinction Award (Individual)
  • 4 Merit Award (Individual)

8th International Biomedical Quiz  

  • Josiah Khong (4E6) - Bronze Award
  • Chew Jieyang (4E6) - Honorable Mention Award

Unity Science Innovation Challenge – Merit Prize (Team)

Singapore Junior Chemistry Olympiad - 2 Merit Prize (Individual)

10th National Earthquake Competition  3rd Prize (Team)

41st International C B Paul Science Competition

  • Josiah Khong (4E6) - Gold Award
  • Ebaad Ul-huq Shakir (4E6) - Bronze Award
  • Tow If (2E5) - Merit Award


2018


No.
DepartmentCompetition / Award
 1 Craft and Technology
Department
 Singapore Amazing Flying Machine Competition - 1st in Innovation Award


IDE Challenge (Innovation, Design, Engineering) - Special Mention Award 

2

English Language and

Literature Department

The Queen’s Commonwealth Essay Competition 2018

  • Senior Category - 1 Gold and 1 Silver Award


International Competitions and Assessments for Schools (ICAS) - (English) 

  • Secondary 1-3 - 5 Merit Awards / 9 Credit Awards 

The National Literature Festival - 3rd prize (Book Trailer)

 Humanities 
Department
NUS Challenge 2018  

  • Individual - 1 Silver Award
  • Team - Semi-finals


 KC Humanities Challenge 2018 - 5th place (Team)

4

Mathematics Department

Singapore Maths Olympiad (SMO)

  • Denzel Lim Jingming (4E6) – Honourable Mention
  • Chong Tii Tao Gerald (4E6) – Honourable Mention

 5 Mother Tongue 
Department
Malay Language
Newsmaker Competition (Malay Heritage Board) - 2nd Place
 

6

Science Department

International Competitions and Assessment for Schools (ICAS) -

(Science)

  • Secondary 2 & 3 - 4 Merit Awards / 10 Credit Awards / 1 Distinction Award / 2 High Distinction Awards

Australian National Chemistry Quiz - 7 Credit Awards
 

Creative and Heuristics Applications of Science (CHAOS) 2018  - Honorable Mention

Singapore Junior Chemistry Olympiad – 3 Merit Awards 

East Zone A*Star Science Fair  1 Merit Award (Team)

Forensic Science Challenge  1 Merit Award (Team)

40th International C B Paul Science Competition

  • 1 Silver / 1 Bronze / 1 Merit


2017

No.
Department Competition / Award

1

English Language and

Literature Department

The Queen’s Commonwealth Essay Competition 2017

  • Senior Category - 1 Gold and 4 Bronze Awards
  • Junior Category - 1 Silver and 3 Bronze Awards

International Competitions and Assessment for Schools (ICAS) - (English)

  • Secondary 1-3 - 25 Merit Awards / 43 Credit Awards / 5 Distinction Awards

2

Mathematics Department

All Singapore Secondary Mathematics Competition for Normal

Course Students 2017 (organised by Clementi Town Secondary School)

  • School Award - 1st place (Upper Secondary Normal Academic)
  • Individual Award - 11th place (Lower Secondary Normal Technical) / 5th, 9th and 10th place (Upper Secondary Normal Academic)

3

Science Department

International Competitions and Assessment for Schools (ICAS) -

(Science)

  • Secondary 2 - 7 Merit Awards / 27 Credit Awards / 5 Distinction Awards
  • Secondary 3 - 6 Merit Awards / 9 Credit Awards / 2 Distinction Awards

National Earthquake Challenge (organised by Singapore

Polytechnic) - Merit Award (Team Category)

Singapore Junior Chemistry OlympiadMerit Award (Individual Category

Amazing Lab Race organised by Ngee Ann Polytechnic1st Place (Team Category)

Unity Science Innovation Challenge (USIC) 2017 (organised by

Unity Secondary School) Best Presentation & Voter’s Choice (Team Category)

39th International C B Paul Science Competition

  • Lam Kwang Zhe, Loysius (4E6) – (Silver Award)
  • Katragadda Sahana (4E6) – (Bronze Award)

2016


Department Competition / Award
1 English Language International Competitions & Assessment for Schools (UNSW - ICAS) for English
Individual - 3 Distinction, 28 Merit & 35 Credit
2 English Language
The Queen's Commonwealth Essay Competition
Senior Category - 4 Bronze Award
Junior Category - 1 Gold, 3 Silver & 4 Bronze Award
 3 Chinese Language 14th National Secondary Schools Chinese Creative Writing Competition
1st Prize - Xiao Wenhan (2A2)
 4 Chinese Language National Secondary Schools Chinese Essay Writing Competition
2nd Prize - Piao Tailin (2E3)
 5  Science International Competitions & Assessment for Schools (UNSW - ICAS) for Science
Individual - 7 Distinction, 25 Merit & 35 Credit
 6   Science Young Engineer Award
Individual - 5 Gold Award
 7   Science Singapore Junior Chemistry Olympiad
Individual - 3 Bronze Award
 8   Science Clean Water Challenge 2016
Team - 1 Merit Award
 9   Science East Zone A*Star Science Fair
Team - 1 Bronze Award (Lower Secondary Category)